Call for 2019 Award Nominations

The awards program of the American Society of Mining and Reclamation is our premiere program that enables us the opportunity to honor and recognize members of our Society for their outstanding and exemplary efforts in mined land reclamation fields of research, teaching, outreach, and long-term efforts and accomplishments in this area. Our awards committee is composed of representatives of the mining industry, academia, and government agencies (regulatory and research). We are now accepting nominations for the Reclamationist of the Year Award, the Richard I. and Lela M. Barnhisel Researcher of the Year Award, the William T. Plass Award, the Early Career in Reclamation Award, the Distinction in Reclamation Award and, Pioneers in Reclamation. Recognition of Pioneers in Reclamation is not limited to one individual in a given year so please remember those that have contributed to the field of reclamation throughout their career and nominate them for this award. We encourage all members to give serious consideration to nominating one of the many worthy members for these awards for 2019. Format information is below and the nomination procedure is quite simple. Remember that the nominator and the successful recipient of the awards receive a complimentary registration for the annual conference - just another incentive to nominate a worthy co-worker/acquaintance in the field of mined land reclamation. Because the 2019 conference is June 3-7, 2019, the deadline for award nominations will be February 1, 2019. This gives the awards committee time to thoroughly evaluate the nominations. Please submit your nomination to Paul Griswold at PGriswold@peabodyenergy.com as a Word document. Ensure that your letters of recommendation are included as a part of nomination document. Please abide by the nomination length limits, which enable all nominations to receive equal and fair evaluation and comparison. Unsuccessful past nominations may be revised and resubmitted, often the difference between first and second in any one year may be slight, so feel free to resubmit revised nominations. So now is the time to start preparing your nominations. We are hoping for a record year of nominations for 2019.

William T. Plass Award

Criteria and Nomination

  • 2018

    • Dr. Robert G. Darmody
  • 2017

    • Dr. Robert Nairn
  • 2016

    • Dr. Carl Zipper, Virginia Tech
  • 2015

    • Dr. Jeff Skousen, West Virginia University
  • 2014

    • Ms. Margaret Dunn, Stream Restoration, Inc
  • 2013

    • Dr. Neil Humphries, Blakemere Consultants Ltd
  • 2012

    • Dr. W. Lee Daniels, Virginia Tech
  • 2011

    • Dr. Arthur W. Rose, Pennsylvania State University
  • 2010

    • Dr. George F. Vance, University of Wyoming
  • 2009

    • Dr. Richard Barnhisel, University of Kentucky (Retired)
  • 2008

    • Dr. Terry Toy, University of Denver (Retired)
  • 2006

    • Mr. Terry Macyk, Alberta Research Council, AB, Canada
  • 2005

    • Dr. Gerald Schuman, High Plains Grasslands Res. Sta. WY
  • 2004

    • Dr. Robert Kleinmann, U.S. Dept. of Energy, NETL, PA
  • 2003

    • Dr. John C. Sencindiver, University of West Virginia
  • 2002

    • Dr. Ronald E. Ries, U.S.D.A.—ARS (Retired)
  • 2001

    • Mr. Richard L. White, Texas Utilities, Dallas, TX
  • 2000

    • Dr. James A. Burger, Virginia Tech, Blacksburg, VA
  • 1999

    • Mr. Joe D. Friedlander, Coteau Properties, ND
  • 1998

    • Dr. Gerald L. Lowry, Stephen F. Austin College (Retired)
  • 1997

    • Dr. James De Ment, Consultant
  • 1996

    • Mr. Alten Grandt, Peabody Coal Co. (Retired)
  • 1993

    • Dr. Frank T. Caruccio, University of South Carolina
  • 1992

    • Dr. William E. Sopper, Pennsylvania State University
  • 1991

    • Dr. William C. Ashby, Southern Illinois University
  • 1990

    • Mr. Benjamin C. Greene, West Virginia Mining & Reclamation Assoc.

Barnhisel Reclamation Researcher of the Year

The name of this award was changed in 2008 from Reclamation Researcher of the Year. Endowment Established Letter

Criteria and Nomination

  • 2018

    • Paul Eger
  • 2017

    • Dr. Jennifer Franklin
  • 2016

    • Dr. Louis McDonald, West Virginia University
  • 2015

    • Dr. Chris Barton, University of Kentucky
  • 2014

    • Mr. Jim Gusek, Sovereign Consulting Inc.
  • 2012

    • Dr. Gwendelyn Geidel, University of South Carolina
  • 2011

    • Dr. Robert Nairn, Oklahoma University
  • 2010

    • Dr. Robert Darmody, University of Illinois
  • 2009

    • Dr. Zhenqi Hu, China University of Mining and Technology, Beijing
  • 2008

    • Dr. Lachlan Ingram, University of Wyoming
  • 2007

    • Dr. Carl Zipper, Virginia Tech
  • 2006

    • Dr. Thomas Wildeman, Colorado School of Mines
  • 2005

    • Dr. Peter D. Stahl, University of Wyoming
    • Dr. Jon Bryan Burley, Michigan State University
  • 2003

    • Dr. Michael Collins, University of Kentucky
  • 2002

    • Dr. Terrence J. Toy, University of Denver
  • 2001

    • Dr. Lloyd R. Hossner, Texas A. & M. University
  • 2000

    • Mr. Martin Y.P. Fung, Syncrude Canada Ltd., AB, Canada
  • 1999

    • Dr. Jeffrey G. Skousen, West Virginia University
  • 1998

    • Dr. George Vance, University of Wyoming
  • 1997

    • Dr. Stephan A. Schroeder, No. Dakota Public Service Commission
  • 1996

    • Mr. Jack Nawrot, Southern Illinois University
  • 1995

    • Dr. Gary Halvorson, North Dakota State University
  • 1994

    • Mr. Terry M. Macyk, Alberta Research Council
  • 1993

    • Dr. W. Lee Daniels, Virginia Polytechnic Institute and State University
  • 1992

    • Dr. Frank F. Munshower, Montana State University
  • 1991

    • Dr. Gerald E. Schuman, Agricultural Research Service
  • 1990

    • Ms. Patricia M. Erickson, U.S. Bureau of Mines
  • 1989

    • Dr. Richard I. Barnhisel, University of Kentucky
  • 1988

    • Dr. Edward J. DePuit, University of Wyoming
  • 1987

    • Mr. Thomas G. Zarger, Tennessee Valley Authority (Deceased)
  • 1986

    • Mr. Willis G. Vogel, U.S. Forest Service (Retired)
  • 1985

    • Dr. Richard M. Smith, West Virginia University (Retired)
  •  

    •  
  • 1984

    • Dr. Ronald E. Ries, Agriculture Research Service

Reclamationist of the Year

Criteria and Nomination

  • 2017

    • Mr. Tim Danehy
  • 2016

    • Mr. Jim Truax, Truax Co.
  • 2015

    • Dr. Brenda Schladweiler, BKS Environmental Associates
  • 2014

    • Mr. Paul Eger, Golder Associates, Roseville MN
  • 2013

    • Mr. Paul Griswold, Peabody Energy
  • 2012

    • Mr. Keith E. Lindbeck, Keith Lindbeck & Assoc., Bullcreek, Australia
  • 2011

    • Dr. Robert Hedin, Hedin Environmental Inc., Pittsburgh PA
  • 2010

    • Mr. Jim Luther, BHP Billiton, Waterflow, NM
  • 2009

    • Mr. Roy Karo, Peabody Energy, Hayden, CO
  • 2008

    • Mr. James Gusek, Golder & Associates, Lakewood, CO
    • Mr. Frank Russell, Glenn Springs Holding, Inc., Ducktown, TN
  • 2007

    • Mr. Vern R. Pfannenstiel, Peabody Western Coal Co., AZ
  • 2006

    • Mr. Billy Nicholson, Trapper Mining Co., CO
  • 2005

    • Mr. William R. Kirk, Coteau Properties Co., ND
  • 2004

    • Mr. Scott E. Belden, Powder River Coal Co., Gillette, WY
  • 2003

    • Mr. Clint Skilbred, Glenrock Coal Co. Glenrock, WY
  • 2002

    • Ms. Margaret H. Dunn, Stream Restoration, Inc., Cranberry Twp., PA
    • Ms. Laurel E. Vicklund,, Belle Ayr Mine, Gillette, WY
  • 2001

    • Mr. Tim Ramsey, BHP World Minerals, La Plata Mine, La Plata, NM
  • 2000

    • Mr. Reginald Hoff, Big Sky Coal, Peabody, Colstrip, MT
  • 1998

    • Mr. Wayne R. Erickson, Habitat Management, Inc.
  • 1997

    • Mr. Stuart A. Bengson, ASARCO Inc., Copper Operations, AZ
  • 1996

    • Mr. Darryl Maunder, Kerr-McGee Coal Company
  • 1995

    • Mr. Brent Gray, Peabody Coal Company
  • 1994

    • Mr. Dave Nilson, Basin Electric Power Cooperative
  • 1993

    • Mr. Robert Moore, Thunder Basin Coal Company
  • 1992

    • Dr. David S. Ralston, Amax Coal Company
  • 1990

    • Mr. David C. Porterfield, Carbon Coal Company
  • 1989

    • Mr. Dwight Hicks, Drumond Coal Company
  • 1988

    • Mr. Jack A. Muncy, Tennessee Valley Authority
  • 1987

    • Dr. Thomas H. Peters, International Metals (Retired)
  • 1986

    • Mr. Kenneth Spurlock, Kentucky Reclamation Association (Retired)
  • 1985

    • Mr. Alten F. Grandt, Peabody Coal Company (Retired)
  • 1984

    • Mr. James White, Pioneer Fuel Company (Retired)
  •  

    •  

Pioneers in Reclamation

Criteria and Procedure

  • 2018
    • Dr. Zhenqi Hu
  • 2017
    • Paul Ziemkiewick
  • 2016
    • Peter Beckett
  • 2014
    • Wayne Erickson
  • 2011
    • Robert Dunker
  • 2005
    • Terry Macyk
    • Martin Fung
  • 2004
    • Sy Brayley
    • Ben Green
    • Jarvis Harper
    • Sam Lyle
    • Jack Muncy
    • Jim Sandusky
  • 2003
    • Stuart A. Bengson
    • James A. Brown
    • Larry F. Brown
    • Ray W. Brown
    • C. Wayne Cook
    • Alton D. Day
    • Eugene E. Farmer
    • Thomas Gwynn
    • Rodney R. Krause
    • Gerald Lowry
    • Kenneth L. Ludeke
    • Frank F. Munshower
    • Ed Pommerenning
    • Paul Rokich
    • Ed Temple
    • John Thames
  • 2002
    • Richard I. Barnhisel
    • William A. Berg
    • James F. Boyer, Jr.
    • Kenes Bowling
    • Frank T. Carruccio
    • Willy Curtis
    • Jimmy Dean
    • Samuel Dickinson
    • David Funk
    • Alten F. Grandt
    • Willard D. Klimstra
    • Thomas H. Peters
    • Joe Ruffner
    • Stephen G. Shetron
    • Richard Meriwether Smith
    • Shawn T. Sorrell
    • Willis Vogel
    • Tom Zarger
  • 2001
    • Earl Alden
    • Robert G. Beverly
    • Stephen G. Boyce
    • W.C. Bramble
    • A. G. Chapman
    • Bryan F. Clark
    • John Crowl
    • W. C. Croxton
    • Karl C. Dean
    • Dan DenUyl
    • Glenn Deitschmann
    • Dean Eisinphar
    • Louis E. Engstrom
    • Raymond Finn
    • Frank Glover
    • Richard C. Havens
    • Tom Higgins
    • Ron Hill
    • Richard Hodder
    • Bob Hughes
    • Lyle Knutson
    • John F. Knudsen
    • Gus Limstrom
    • Harith Loqua
    • James H. Lundy
    • A. L. McComb
    • Robert W. Merz
    • Rex F. Neilson
    • H. B. Peterson
    • Bland Z. Richardson
    • Charles V. Riley
    • Nelson Rogers
    • Don Russell
    • L. E. Sawyer
    • Paul N. Seastrom
    • Monte B. Shirts
    • C. A. "Tony" Sjogren
    • Paul Sutton
    • E. H. Tyner
    • John P. Vimmerstedt
    • Louis Weber
  • 1999
    • Paul Borden
    • Mike Coats
    • Jesse Mitchell
  • 1998
    • William T. Plass
  • 1997
    • Clark Ashby
  •  
    •  

Distinction in Reclamation

Criteria and Nomination

  • 2015

    • William R. Kirk, The Coteau Properties Company Freedom Mine
  •  

    •  

Early Career

Criteria and Nomination

  • 2018

    • Julie La Bar
  • 2017

    • Bill Strosnider
  • 2016

    • Melissa Van Scoyoc, Salmon River Restoration Council
  •  

    •  

Special Award Recipients

  • 2016

    • Membership Recruiter Award - Kelsey Palmer
  • 2014

    • WY AML Alan Edwards and Douglas Beahm
    • Membership Recruiter Award - Richard Barnhisel
  • 2010

    • Membership Recruiter Award - Margaret Dunn
  • 2009

    • Membership Recruiter Award - Jack Nawrot
  • 2008

    • Membership Recruiter Award - Jack Nawrot
  • 2007

    • Membership Recruiter Award - Jeff Skousen
    • Membership Recruiter Award - Dennis Neuman
  • 2006

    • Outstanding Recruiter Award - Linda Figueroa
    • Outstanding Service Award - Environmental Division, SME
  • 2005

    • Dr. Donald Graves, University of Kentucky
  • 2003

    • Mr. Forrest V. Luke, Trapper Mining Co., Craig, CO
  • 2002

    • Mr. Timothy C. Richmond, WYO DEQ/AML, Cheyenne, WY (Retired)
  • 1997

    • Dr. William C. Ashby, Southern Illinois University
  • 1996

    • Mr. Vern Pfannenstiel, Peabody Coal Company
  • 1989

    • Mr. James Powell, Peabody Coal Company
    • Douglas J. Dollhopf, Montana State University, Bozeman, MT
  • 1988

    • Mr. Michael Pole, North American Coal Corporation
    • Mr. Michael D. Coats, Pittsburg Midway Coal Company
  • 1987

    • Dr. Donald Klein, Colorado State University
  • 1986

    • Mr. Scott Fisher, Office of Surface Mining
  • 1985

    • Mr. Daniel Miller, West Virginia Mining & Reclamation Association
  • 1984

    • Mr. Don Eagleston, U.S. Forest Service